FALLOUT 2

Válka. Válka je vždy stejná...
Vault
Postavy
Města
Příběh
Série
Tituly
Zbraně

Fallout - Hra je zasazena do originálního post-apokalyptického světa. Uvádí ji černobílý film, v němž se dovídáme, že svět prošel atomovou válkou, vyvolanou nedostatkem nerostných surovin a mocichtivostí těch nejvyšších. Dozvídáme se o ní, že byla stejně zbytečná, jako všechny před ní.

 

Aby se lidé uchránili před dopadem nukleárních zbraní, schovali se v podzemních krytech, tzv. Vaultech. Místo zbylo samozřejmě jenom pro některé, a proto byla drtivá většina lidí vystavena nemilosrdným podmínkám po výbuchu atomových bomb.

Příběh začíná v roce 2157 a vy jste jedním z obyvatel Vaultu 13. Nikdo nic netuší o vnějším světě, neboť současná generace již pochází z Vaultu, nikoliv z okolního světa. Zápletka hry nastává, když se porouchá čip na čištění vody. Bez tohoto vodního čipu není Vault schopen existovat déle jak 150 dní. Jako jeden z obyvatel Vaultu jste zvolen k nalezení čipu. Vybaven tím nejnutnějším vás Správce Vaultu propustí hermetickým vchodem, a v tomto okamžiku začíná hra.

Jakmile čip naleznete a dopravíte zpět do Vaultu, dostanete od Správce okamžitě druhý úkol. Během svého putování se totiž potkáváte se Supermutanty, tvory, které vytvořil jistý Vůdce, snažící se o nastolení řádu tím, že pomocí takzvaného F.E.V. (Forced Evolutionary Virus - produkt předválečného výzkumu s cílem vytvořit dokonalého vojáka budoucnosti) spojí všechny bytosti do jedné kolektivní Jednoty. Vaše další kroky vás tedy povedou k eliminaci Vůdce a zničení jeho nádrží s F.E.V.

S poražením Vůdce se z vás pro Pustinu stává hrdina, ovšem Správce Vaultu 13 vás přesto vyhostí do pustiny a návrat domů vám neumožní. Obává se totiž, že vaše úspěšné tažení okolním světem inspiruje obyvatele Vaultu k exodu, k jeho opuštění a vybudování si nového svobodného domova venku. Hra končí tím, že odcházíte na sever do pustiny.

 

Fallout 2 - Další díl volně navazuje na Fallout 1. Začínáte jako člen primitivní vesnice Arroyo asi 80 let po skončení prvního dílu. Vše napovídá tomu, že vaši vesnici založil hrdina z prvního dílu, známý jako Zakladatel. Ovšem vaše vesnice má velké problémy se suchem a začíná umírat. Jedinou nadějí je získat Garden of Eden Creation Kit (G.E.C.K.), značně legendarizovaný kus předválečné technologie, který dokáže vrátit do pustiny život.

Můžete si vybrat z téměř dvou desítek spolubojovníků, je vylepšen systém boje a konverzace se spolubojovníky. Ve hře je i auto, loď, mnohem víc zbraní a brnění, jaderný reaktor a hra samozřejmě končí dalším jaderným výbuchem, tentokrát zničíte Franka Horigana a Enklávu, původní vládní organizaci, která chce upraveným virem z prvního dílu zničit všechny zmutované obyvatele, tedy všechny lidi (kromě z Vaultu a vaší vesnice, které musíte zachránit). Navíc můžete hrát i za zápornou postavu a máte k tomu určené některé speciální mise a postupy ve hře. Fallout 2 je asi čtyřikrát rozsáhlejší než první díl, graficky kromě nových textur úplně stejný.

 

Fallout Tactics - V tomto dílu, na kterém se nepodílí všichni vývojáři těch předchozích, bohužel došlo k některým nepříliš dobrým změnám - byly totiž odstraněny všechny adventure prvky, což značně ochudilo zkoumání předmětů, obchod a rozhovory. Na druhou stranu můžete plně ovládat svou skupinu a asi 6 vozidel. Byli jste vybráni jako rekruti do Bratrstva oceli. Bratrstvo oceli se vyskytuje již v předchozích dvou dílech, jde o skupinu lidí, kteří se snaží zachovat všechny technické vymoženosti z dřívějších dob a uchovávat je i pro další generace.

Plníte přímé mise (někam přijedete a neodjedete dokud ji nesplníte), které jsou převážně bojového charakteru, což je velký rozdíl oproti předchozím hrám, kde nebylo třeba tolik bojovat, pokud jste měli správně vytvořenou postavu. Časem získáváte lepší výbavu a horší nepřátele. Konečným cílem je zničit/ovládnout Kalkulátora, největší myslící stroj v SuperVaultu, Vaultu 0. Kalkulátor se totiž rozbil a snaží se všechny vyhladit. Výhodou je, že lze nastavit boj v reálném čase a hrát po internetu s dalšími hráči.

 

Fallout 3 - Je pokračování úspěšné RPG série Fallout. Nejprve byl vyvíjen společností Black Isle Studios, která byla autorem i předchozích dvou dílů, pod kódovým označením Van Buren, ovšem vlastníkem této společnosti byla společnost Interplay Entertainment, která zbankrotovala a práva na hru prodala společnosti Bethesda Softworks, která stojí například za velmi úspěšnou sérií Elder Scrolls. Tato společnost začala na Falloutu 3 pracovat od července 2004, hlavní vývoj byl ale pozastaven do doby, než byla vydána hra The Elder Scrolls IV: Oblivion,na jehož enginu Fallout 3 funguje.

Hra se odehrává v roce 2277, 200 let po velké válce, 116 let po Falloutu a 32 let po Falloutu 2 na východním pobřeží USA, hlavně v centru Washingtonu DC, který zabírá čtvrtinu mapy. Žádné vozidlo ve hře není řiditelné, pro rychlejší cestování po mapě jde použít torzo washingtonského metra. Je použit jak pohled z první, tak i ze třetí osoby. Příběh nenavazuje na události z Falloutu Tactics. Supermutanti samozřejmě nechybí, stejně jako Bratrstvo oceli. Hra nezahrnuje multiplayer. Na začátku hry se hráč ocitne ve Vaultu 101, ve kterém se narodil a prožil dětství. Úkolem této části hry je hráče nenásilně seznámit s ovládáním a herními principy Falloutu. Jeho postava si totiž dospělosti ve Vaultu nemá moc užít. Když je ústřední postavě 19 let, zmizí z Vaultu její otec, a protože už v něm nikoho jiného nemá (matka zemřela), vydává se svého otce hledat. O hledání ztraceného otce se také opírá hlavní dějová linie.